CV, Improvizatie

CV Mihaela Sirbu

Mihaela Sirbu este actriţă de teatru şi film, conf.univ.dr. la Catedra de Arta Actorului a U.N.A.T.C. şi fondatoarea Teatrului Fără Frontiere şi a primelor cursuri de improvizaţie din România (Şcoala de Improvizaţie).
A interpretat numeroase roluri în teatru, fiind atrasă mai ales de dramaturgia contemporană  şi remarcîndu-se prin rolurile din piesele lui Neil LaBute la Teatrul Act.
A jucat rolul principal feminin în filmele “Tatăl Fantomă” de Lucian Georgescu, alături de Marcel Iureş şi “Toată lumea din familia noastră” de Radu Jude, rol pentru care a obţinut Premiul Gopo şi premiul UCIN în 2013 precum şi premiul de interpretare la Festivalul „Entrevues” de la Belfort, Franţa, în 2012. În 2014 a fost din nou nominalizată la Premiul Gopo pentru rolul „Magda” din filmul „Cînd se lasă seara peste Bucureşti sau Metabolism”, în regia lui Corneliu Porumboiu.
Este membru fondator al primei trupe de improvizaţie din România (2003).
Tot din 2003 preda improvizaţie pentru actori profesionişti (UNATC, Teatrul Naţional Tîrgu  Mureş, Teatrul Municipal Baia Mare) dar şi copii (Teatrul Ion Creangă, Liceul Coşbuc,  Şcoala  Tudor Arghezi, obţinând numeroase premii).
Începînd cu 2004, realizînd impactul formator asupra adulţilor,  începe să predea improvizaţie în cadrul unor workshop-uri şi sesiuni de team-building adresate corporaţiilor sau altor  organizaţii, apoi în 2007 fondează Şcoala de Improvizaţie, ale cărei cursuri au fost urmate până acum de peste de 3000 de adulţi şi copii. Membru al Juriului la cele doua Campionate Naţionale de Improvizaţie 2008 si 2014, a Festivalului Internaţional de Film de Dragoste, Mons, Belgia, şi a Festivalului Naţional de Teatru Independent, în 2013. În 2010 a participat la un workshop susţinut de Keith Johnstone, “părintele improvizaţiei”, la Berlin.

2 thoughts on “CV Mihaela Sirbu”

1. Pingback: Scoala a vietii