ce spun cursantii, Cursuri, Improvizatie

Curs de improvizație – partea intai (by Mihail Mușat)

Saptamana trecuta am dat peste un anunt, care “vestea” un curs de improvizatie pentru incepatori. Pentru ca de ceva vreme ma atrage aceasta forma de teatru, am decis sa ma inscriu si eu. Joi, a avut loc si prima intalnire, intalnire despre care vreau sa va povestesc aici…

13 tineri, unul mai zapacit ca altul (in sensul foarte bun). Fiecare dintre noi cu pofta de viata si joaca (ceea ce am si facut mai toata seara…sa ne jucam…sa ne cunoastem si invatam, cum spuneam… prin joaca).

Pentru cei care inca nu stiu, improvizatia este acea forma de teatru unde actorii (profesionisti sau amatori) intra pe scena fara a avea o coregrafie, scenariu sau rol invatat dinainte. Totul se formeaza pe loc. Mai mult, chiar si publicul este implicat in fiecare noua scena (o scena = un nou joc cu alte reguli decat cele de pana atunci). Deci, practic aici actorii isi pot permite sa se joace pe scena asa cum simt in acel moment si din asta sa iasa niste spectacole de comedie fantastice. Prima data cand am vazut asta la televizor nu m-a impresionat cu nimic, dar acum, pe scena, live…IMI PLACE LA NEBUNIE :)

Revenind la prima intalnire de joi, intalnire unde cei 13 juniori incepem sa invatam si noi una alta despre improvizatie, totul a fost construit, ca si pe scena, prin jocuri. Am folosit jocuri ca sa ne cunoastem unii cu altii. Am folosit jocuri ca sa interactionam unii cu altii si sa facem primii pasi spre a deveni un grup unit. Am folosit jocuri pentru a invata primele tehnici de improvizatie.

Ce poate sa fie mai frumos decat sa stai 2 ore si sa te joci si la sfarsit sa poti sa spui ca ai cunoscut oameni faini si ai invatat lucruri noi? Mai mult de atat, ne-a placut asa de mult, incat ajunsi acasa pe la 23:00 unii dintre noi am mai stat o ora si ceva pe facebook ca sa continuam joaca :) Deci, Dezvoltare Personala prin joaca…pe scurt despre aceste cursuri AICI.

Abia asteptam cu totii intalnirea de saptamana urmatoare, dar pana atunci, ne vedem duminica la Clubul Taranului Roman de la ora 19:00 (intrarea 10 RON) pentru un spectacol al celor mai putin juniori decat noi.


Articol preluat de pe www.musat.com.ro/2010/02/07/curs-de-improvizatie-part-i/

www.lumebuna.ro

2 gânduri despre „Curs de improvizație – partea intai (by Mihail Mușat)”

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s