Cursuri, Improvizatie

Curs improvizatie long-form

Scoala de Improvizatie invita improvizatori profesionisti si amatori la un workshop sustinut de Radu Dragomirescu pentru elaborarea unui spectacol de improvizatie long-form.

Despre long-form

Forma lungă de improvizație (a apărut la începutul anilor ’80 în Chicago la ImprovOlympic și stă la baza comediei moderne americane) este un „meta-joc” unde toate joculețele, scenele și monoloagele se întrepătrund pentru a spune o singură poveste.
Forma lungă este de fapt ca o piesă improvizată. Cateodată poate fi o poveste cu început, cuprins și sfârșit, iar alteori este o serie de scene legate tematic. In oricare din cazuri forma lungă este jucată pe scenă de improvizatori, care la începutul spectacolului nu știu care va fi finalul poveștii sau cum va arata colajul de scene.

    Despre Radu Dragomirescu

Regizor, scenarist și improvizator, absolvent al UNATC, promoția 2005.
Spectacole montate: „Cum o fi” la Teatrul Act, „Mojo- o poveste cu gangsteri” la Teatrul Foarte Mic, „Oricând cu plăcere” la Teatrul George Ciprian din Buzău, „Lovitura” la Teatrul Luni de la GreenHours, al cărui text îl și semnează.
Regizor și scenarist la Media Pro Pictures în 2007.
Intre 2002-2008 a practicat comedia de improvizație în spectacole precum: Teatru Sport, ImproShow, ComedyPunctShow iar în 2010 a lansat „Inglourious Acters”, prima trupă care practică long-form în România.

    Condiții de participare: experiență în improvizație
    Interval: 17.11 -21.01. 2011 (1 sedință/săptămână)
    Taxa de participare: 300 RON / 8 sedințe

Contact/Info/Inscrieri:
tff@teatrulfarafrontiere.ro
tel. 0727 866 673

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s