Uncategorized

Cursuri de improvizatie pentru copii

Cand va ganditi la improvizatia teatrala, probabil ca aveti in minte imaginea unor adulti ce fac un spectacol de improvizatie. Credeti ca niste copii de 6,7 ani pot improviza?

Pe 5 mai am inceput un nou curs de improvizatie pentru copii cu varsta intre 6 si 9 ani. Pe unii dintre ei parintii i-au inscris pentru a socializa mai usor, pentru a-si invinge timiditatea, in vreme ce altii sunt déjà hotarati ca vor sa fie actori. Katia a venit pentru ca este, dupa cum ne-a spus tatal ei, “o mare povestitoare”.

Inainte de a veni, au vrut din partea parintilor explicatii clare despre ce e improvizatia si ce vor face odata ajunsi la noi.

Cum credeti ca este o poveste in 4 spusa de cativa copii cu media varstei de 7 ani? Fetele au inceput povestea cu o printesa iar baietii, cand le-a venit randul sa continue, au spus ca pe printesa a mancat-o lupul.

Cu ce ii ajuta improvizatia teatrala la aceasta varsta? Invata sa colaboreze, sa se asculte reciproc, sa aiba rabdare, le sporeste atentia si in acelasi timp nu isi pun in pericol spontaneitatea si creativitatea. Timp de doua ore sunt provocati sa colaboreze dar sa si creeze.

La cata buna–dispozitie a razbatut din sala de curs, parintii se asteptau sa-i vada aparand istoviti, dar la final, cand au iesit, spuneau toti: ”A fost frumooooos, daaaa, mai vrem sa veniiim.” S-au imprietenit foarte repede. De altfel, prin natura experientei, la noi la cursuri se imprietenesc imediat atat copiii cat si adultii.

Pentru ei, cursul e o modalitate de socializare si distractie. Rezultatele se vad si acum – sporirea atentiei, a capacitatii de concentrare, imbunatatirea limbajului,  dar si pe termen lung, prin mentinerea creativitatii, a spontaneitatii, a flexibilitatii, prin constientizare corporala si imbunatatirea capacitatii de colaborare, aceasta activitate devenind astfel o parte importanta din formarea lor ca adulti.

 

 

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s