afla ce e improvizatia

To do or not to do?

Despre decizii in improvizatie si nu numai….

Oricine poate improviza. Sunt cateva lucruri de care trebuie sa tinem cont.

FII SPONTAN!

Usor de spus. Ce ne impiedica, insa?

In improvizatie, in special cand e vorba de incepatori, o scena nu avanseaza pentru ca improvizatorii nu au curaj sa ia decizii. Nu spun nimic precis, nu propun nimic concret, nu fac nimic clar. Se gandesc si se tot gandesc si astfel devin ezitanti.

Pentru ca improvizatorii incepatori percep toate deciziile ca pe ceva periculos, ca pe ceva care i-ar putea descoperi, ca pe ceva care i-ar obliga sa-si sustina deciziile prin fapte concrete. Care i-ar obliga sa se implice. Improvizatorii percep toate aceste pericole imaginare ca pe niste pericole reale. Si atunci „fura timp”. Se cearta, fac glumite, reprosuri, demonteaza argumentele partenerului, cind de fapt nu ar trebui decit sa spuna: „Am inteles. Am gresit. Fac tot ce spuneti dvs.” Important e sa spui orice, pentru ca doar asa poti face lucrurile sa avanseze. Doar asa poti oferi partenerului tau ceva concret, pe care sa poata construi si el.

Nu trebuie sa te gandesti la o replica elaborata, geniala. De multe ori improvizatorii nu vor sa iasa pe scena fiindca „nu au nicio idee”. Nu trebuie decat sa spui exact ce-ti vine sa spui in momentul ala. Cind esti rapid, intuitia te conduce corect. Pentru ca pe masura ce spectatorul vede ca te gandesti ce sa zici, ca amani sa iei o decizie, asteptarile lui de la tine cresc, la fel ca si ale tale. Va trebui sa vii cu ceva deosebit de „interesant”. Si nu mai e amuzant pentru nimeni. Amuzamentul sta in deciziile neasteptate, luate pe moment, rapid. Ia o decizie, oricit de proasta si urmeaz-o pana la ultima consecinta. Asta e amuzant. Face „sa se intimple ceva”. Ca in viata…?

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s