Uncategorized

Improvizatia teatrala. La ce ajuta?

Sa improvizam nu inseamna doar distractie si destindere. Probabil nu v-ati gandit ca improvizatia ne este de mare ajutor in relationarea cu ceilalti, vorbitul in public, gasirea unor rezolvari simple pentru problemele ce apar zi de zi.

In improvizatia teatrala nu stim ce urmeaza, scena sau povestea se creeaza pe parcurs. Participantii trebuie sa fie atenti la ce spun colegii, ca sa poata continua intr-un mod coerent. Astfel, invata sa asculte atent, sa vorbeasca clar, si mai departe, sa comunice autentic, sa fie spontani, deschisi, creativi. Deoarece viata in afara cursului de improvizatie este asemenea scenelor de improvizatie, adica neregizata si ne ia prin surprindere, improvizatia teatrala ne este de ajutor pentru a reactiona in orice situatie.

Improvizand, ne va deveni mult mai usor sa relationam cu ceilalti chiar si fara sa fie necesare prea multe cuvinte. Devenim prezenti, ne orientam mai bine in orice situatie, observam mult mai usor oportunitatile si ne imbunatatim abilitatea de a “prinde” momentul favorabil noua. De exemplu, cei care lucreaza in vanzari, pot anticipa mult mai usor orice reactie a clientului si pot raspunde prompt, in favoarea lor. Daca suntem nevoiti sa sustinem un discurs, experienta in improvizatia teatrala ne va ajuta sa ne adaptam situatiilor neprevazute si sa nu mai avem emotii.

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s