Uncategorized

Deschiderea stagiunii la Teatrul Fara Frontiere

Incepand cu 12 septembrie, Teatrul Fara Frontiere revine cu noi cursuri. Vom organiza, pe parcursul acestui an, cursuri de improvizatie pentru copii si adulti, cursuri de dictie si de balet, dar si spectacolele de improvizatie cu care deja v-ati obisnuit, la Clubul Taranului. Va asteptam cu placere, atat ca si cursanti ai nostri, cat si la spectacole.

Evenimente TFF in perioada urmatoare:

1. Cursuri de improvizatie pentru adulti –  incepand cu 12 septembrie

2. Cursuri de improvizatie pentru copii (6 – 9, 10 – 13 ani) – incepand cu 22 septembrie

 

CURSURI DE IMPROVIZATIE PENTRU ADULTI

Introducere in improvizatie: cursurile vor incepe pe 12 septembrie, cele 4 intalniri avand loc miercurea in intervalul 20:00 – 22:00.

 

Improvizatia este abilitatea prin care iti poti accesa rapid creativitatea in situatii neprevazute. Cursurile ajuta la dezvoltarea spontaneitatii, imaginatiei, intuitiei si flexibilitatii, a gandirii pozitive, precum si la cresterea increderii in sine si consolidarea relatiilor cu cei din jur. Toate acestea se petrec într-un mediu distractiv, lipsit de concurenta, in care fiecare isi poate explora latura artistica.

 

CURSURI DE IMPROVIZATIE PENTRU COPII (6 – 9 ANI, 10 – 13 ANI)

Cursurile sunt organizate sambata, incepand cu 22 septembrie, pe parcursul a 4 intalniri. Cursul pentru grupa de varsta 6 – 9 ani se desfasoara intre orele 11:00 – 13:00 iar iar cel pentru grupa de varsta 10 – 13 ani, intre orele 13:00 – 15:00.

Improvizatia este o metoda prin care copii invata, prin joc, sa se asculte reciproc, sa colaboreze, sa creeze impreuna povestiri, scene sau discursuri. Cursurile sunt o alternativa ce imbina educatia cu distractia. Copiii isi dezvolta creativitatea si isi petrec timpul liber intr-un cadru placut, de invatare alternativa si non-formala.

Cursurile sunt coordonate de catre Mihaela Sirbu.

Mihaela Sirbu este actrita de teatru si film, lect. univ. dr. la Catedra de Arta Actorului a U.N.A.T.C si fondatoarea Teatrului Fara Frontiere. Din 2003 preda Arta Actorului la UNATC, dar si la Athanor Akademie din Germania, condusa de prof. David Esrig, precum si improvizatie, fiind specializata in metoda Keith Johnstone.

 

Pret cursuri: 150 LEI

 

Contact/ info/ inscrieri:

tff@teatrulfarafrontiere.ro
tel.: 0727 866 673
www.scoaladeimprovizatie.ro

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s