Uncategorized

Despre improvizatie…inca o data

Nu e deloc usor sa spui cum a aparut improvizatia, pentru ca improvizatia este prin natura ei un mod de viata. Improvizatia necesita spontaneitate si  creativitate in situatii de viata reale.

Astfel nu putem spune ca improvizatia a fost inventata deoarece aceasta exista deja. Era nevoie doar de un mecansim care sa o exploateze si sa o  stilizeze pentru ca improvizatia sa devina arta teatrala.

Personajul cheie al acestei transformari este Viola Spolin, care a fondat prima trupa de improvizatie la Second City din Chicago la sfarsitul anilor ’50. Jocurile create de ea aveau rolul de a antrena creativitatea si concentrarea si de a incuraja capacitatea de auto-exprimare.

Plecand de la ideea de joc, teatrul de improvzatie construieste o relatie apropiata intre actor si public prin adresarea de intrebari sau uneori chiar prin implicarea directa a publicului. Acest tip de comunicare, impreuna cu sugestiile de situatie si spatiu pe care actorii le preiau de la public, inlatura orice fel de indoiala in ceea ce priveste autenticitatea spectacolului.

Teatrul de improvizatie implica o comunicare si intre actorii grupului de improvizatie care trebuie sa lucreze eficient in echipa pentru a putea dezvolta scena propusa initial. Exista insa si momente in care blocajele sau ‘abandonarea personajului’ se produc intentionat pentru a induce un efect comic. In general, spectacolele de improvizație au scopul de a crea o atmosfera plină de umor, de cele mai multe ori prin interpretarea unor scene nerealiste.

Improvizatia ne indeamna sa analizam mai atent propriul caracter si ne ajuta sa ne exploram si sa ne valorificam calitatile. Dar beneficiile ei le putem simti atat in relatie cu noi insine dar si cu cei din jur deoarece invatam astfel cum sa comunicam mai bine cu ceilalti si cum sa ne controlam emotiile si mai mult decat atat, cum sa intelegem, sa gestionam si sa rezolvam mai usor conflictele de zi cu zi.

 

Alina Gurau

 

 

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s