anunt, Cursuri, Improvizatie

Curs tehnica Viewpoints sustinut de Mihaela Sirbu

NOU! Curs de teatru si dans – tehnica Viewpoints sustinut de Mihaela Sirbu

vp

Viewpoints este o tehnica de improvizatie provenita din dans, care ofera un vocabular pentru gindirea si crearea de miscare si gest, o tehnica bazata pe miscare, prin care vei invata sa asculti mai profund, “cu tot corpul”, sa receptionezi si sa utilizezi (aproape) toate elementele din jurul tau.  Acest lucru este extrem de benefic pentru actori, deoarece augmenteaza creativitatea, ii ajuta sa devina mai putin preocupati de sine si sa creeze in colectiv, dar si pentru cei interesati sa-si dezvolte prezenta, atentia, libertatea de expresie, deschiderea, abilitatea de a lucra in grup. Gindirea, evaluarea, crearea si interpretarea gestului isi vor gasi alt loc in vocabularul tau.

Cursul este organizat  pe parcursul a 4 intalniri, incepand din 17 februarie, in fiecare marti intre orele 20:00-22:00. Spatiul de lucru este pe Strada Sf. Stefan nr. 21 (zona Izvorul Rece). Pret: 200 lei 

Inscrieri la telefon 0727.866.673 sau e-mail: tff@teatrulfarafrontiere.ro

Mihaela Sîrbu este actrită de teatru si film, lect.univ.dr. la Catedra de Arta Actorului a U.N.A.T.C., fondatoarea Teatrului Fără Frontiere si a primelor cursuri de improvizatie din Romania (Scoala de Improvizatie – 2008). A jucat rolul principal feminin in filmele “Tatal Fantoma” de Lucian Georgescu, alaturi de Marcel Iures si “Toata lumea din familia noastra” de Radu Jude, rol pentru care a obtinut Premiul Gopo si premiul UCIN in 2013 precum si premiul de interpretare la Festivalul „Entrevues” de la  Belfort, Franta, in 2012.

In 2014 a fost din nou nominalizata la Premiul Gopo pentru rolul „Magda” din filmul „Cind se lasa seara peste Bucuresti sau Metabolism”, in regia lui Corneliu Porumboiu. A interpretat numeroase roluri in teatru, fiind atrasa mai ales de dramaturgia contemporana si remarcindu-se prin rolurile din piesele lui Neil LaBute la Teatrul Act. Este membru fondator al primei trupe de improvizatie din Romania (2003).Tot din 2003 preda improvizatie pentru actori profesionisti (UNATC, Teatrul National Tirgu Mures, Teatrul Municipal Baia Mare) dar si copii (Teatrul Ion Creanga, Liceul Cosbuc, Scoala Tudor Arghezi, obtinand numeroase premii).

Incepind cu 2004, realizind impactul formator asupra adultilor, incepe sa predea improvizatie in cadrul unor workshop-uri si sesiuni de team-building adresate corporatiilor sau altor organizatii, apoi in 2008 fondeaza Scoala de Improvizatie, ale cărei cursuri au fost urmate până acum de peste de 3000 de adulti si copii.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s