anunt, Cursuri, Improvizatie

Oferte noi de cursuri la Scoala de Improvizatie!

Curs de Introducere in Improvizatie- din 2 februarie

Curs de improvizatie teatrala pentru copii – din 21 februarie

NOU! Curs de teatru si dans – tehnica Viewpoints sustinut de Mihaela Sirbu- din 17 februarie

Inscrieri la telefon 0727.866.673 si pe e-mail, tff@teatrulfarafrontiere.ro

1. Curs de Introducere in Improvizatie.  Va incepe pe 2 februarie si se va desfasura pe parcursul a 4 saptamani, cele 4 intilniri ale primului modul avind loc lunea, orele 20:00-22:00. Pret: 200 lei

poza 2

Improvizatia este abilitatea prin care iti poti accesa rapid creativitatea in situatii neprevazute. Cursurile ajuta la dezvoltarea spontaneitatii, imaginatiei, intuitiei si flexibilitatii, a gindirii pozitive, precum si la cresterea increderii in sine si consolidarea relatiilor cu cei din jur. Toate acestea se petrec într-un mediu distractiv, lipsit de concurenta, in care fiecare isi poate explora latura artistica.

Toate cursurile de improvizatie sunt sustinute de o echipa de actori profesionisti, cu experienta in pedagogie, condusa de Mihaela Sirbu.

2.Curs de teatru si improvizatie, pentru copii. Improvizatia este o metoda prin care copiii invata, prin joc, sa se asculte reciproc, sa colaboreze, sa creeze impreuna povestiri, scene sau discursuri. Cursurile sunt o alternativa ce imbina educatia cu distractia, astfel copiii putind sa-si dezvolte creativitatea si sa-si petreaca timpul liber intr-un cadru placut, de invatare alternativa si non-formala.

Cursul este organizat pe parcursul a 4 intalniri, in fiecare simbata, incepand din 14 februarie. Este structurat pe doua grupe de varsta: grupa 6-9 ani intre orele 11:00-13:00 iar grupa 10-13 ani intre orele 13:00-15:00.

Profesor: Arabela Neazi.

Pret: 200 lei

ARABELA NEAZI este din 2000 actriţa la Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti. Are numeroase colaborări media: tv, radio, publicitate, dublaje. Isi incepe activitatea pedagogica in 1998, lucrand cu: Fundatia ”Sigma Art”, Compania de Artisti „Dorian’s Art”, Teatrul Fara Frontiere. Colaborareaza cu Teatrul Act la spectacole pentru si cu copii ai strazii (O.U. Concordia).

Participa la workshop-uri internaţionale pentru insusirea metodei „Augusto Boal – Teatru Forum” tinute in Marea Britanie, Portugalia, Yugoslavia, Bulgaria. De-a lungul anilor primeste numeroase premii la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi „George Constantin” (Marele premiu, premiul pentru cel mai bun spectacol, premiul pentru regie, costume etc.).

3.NOU! Curs de teatru si dans – tehnica Viewpoints sustinut de Mihaela Sirbu

Este o tehnica de improvizatie provenita din dans, care ofera un vocabular pentru gindirea si crearea de miscare si gest, o tehnica bazata pe miscare, prin care vei invata sa asculti mai profund, “cu tot corpul”, sa receptionezi si sa utilizezi (aproape) toate elementele din jurul tau.  Acest lucru este extrem de benefic pentru actori, deoarece augmenteaza creativitatea, ii ajuta sa devina mai putin preocupati de sine si sa creeze in colectiv, dar si pentru cei interesati sa-si dezvolte prezenta, atentia, libertatea de expresie, deschiderea, abilitatea de a lucra in grup. Gindirea, evaluarea, crearea si interpretarea gestului isi vor gasi alt loc in vocabularul tau.

Cursul este organizat  pe parcursul a 4 intalniri, incepand din 17 februarie, in fiecare marti intre orele 20:00-22:00. Spatiul de lucru este pe Strada Sf. Stefan nr. 21 (zona Izvorul Rece)

Pret: 200 lei

MIHAELA SIRBU este actrită de teatru si film, lect.univ.dr. la Catedra de Arta Actorului a U.N.A.T.C., fondatoarea Teatrului Fără Frontiere si a primelor cursuri de improvizatie din Romania (Scoala de Improvizatie – 2008).

vp

A jucat rolul principal feminin in filmele “Tatal Fantoma” de Lucian Georgescu, alaturi de Marcel Iures si “Toata lumea din familia noastra” de Radu Jude, rol pentru care a obtinut Premiul Gopo si premiul UCIN in 2013 precum si premiul de interpretare la Festivalul „Entrevues” de la  Belfort, Franta, in 2012. In 2014 a fost din nou nominalizata la Premiul Gopo pentru rolul „Magda” din filmul „Cind se lasa seara peste Bucuresti sau Metabolism”, in regia lui Corneliu Porumboiu.

A interpretat numeroase roluri in teatru, fiind atrasa mai ales de dramaturgia contemporana si remarcindu-se prin rolurile din piesele lui Neil LaBute la Teatrul Act.

Este membru fondator al primei trupe de improvizatie din Romania (2003).

Tot din 2003 preda improvizatie pentru actori profesionisti (UNATC, Teatrul National Tirgu Mures, Teatrul Municipal Baia Mare) dar si copii (Teatrul Ion Creanga, Liceul Cosbuc, Scoala Tudor Arghezi, obtinand numeroase premii).

Incepind cu 2004, realizind impactul formator asupra adultilor, incepe sa predea improvizatie in cadrul unor workshop-uri si sesiuni de team-building adresate corporatiilor sau altor organizatii, apoi in 2008 fondeaza Scoala de Improvizatie, ale cărei cursuri au fost urmate până acum de peste de 3000 de adulti si copii.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s