anunt, Copii, Cursuri

Curs de teatru si improvizatie pentru copii

Improvizatia este o metoda prin care copiii invata, prin joc, sa se asculte reciproc, sa colaboreze, sa creeze impreuna povestiri, scene sau discursuri. Cursurile sunt o alternativa ce imbina educatia cu distractia, astfel copiii putind sa-si dezvolte creativitatea si sa-si petreaca timpul liber intr-un cadru placut, de invatare alternativa si non-formala.

Cursul este organizat pe parcursul a 4 intalniri, in fiecare simbata, incepand din 21 martie. Este structurat pe doua grupe de varsta: grupa 6-9 ani intre orele 11:00-13:00 iar grupa 10-13 ani intre orele 13:00-15:00.

Sambata, 11 aprilie va fi liber pentru Pasti iar pe 18 aprilie va fi ultima sedinta a acestui modul de curs.

Profesor: Arabela Neazi, Mihaela Sirbu.

Pret: 200 lei

ARABELA NEAZI este din 2000 actriţa la Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti. Are numeroase colaborări media: tv, radio, publicitate, dublaje. Isi incepe activitatea pedagogica in 1998, lucrand cu: Fundatia ”Sigma Art”, Compania de Artisti “Dorian’s Art”, Teatrul Fara Frontiere. Colaborareaza cu Teatrul Act la spectacole pentru si cu copii ai străzii (O.U. Concordia).

Participa la workshop-uri internaţionale pentru insusirea metodei “Augusto Boal – Teatru Forum” tinute in Marea Britanie, Portugalia, Yugoslavia, Bulgaria. De-a lungul anilor primeste numeroase premii la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi „George Constantin” (Marele premiu, premiul pentru cel mai bun spectacol, premiul pentru regie, costume etc.).

MIHAELA SIRBU este actrita. A absolvit Universitatea Bucuresti, specialitatea Germanistica si Academia de Teatru si Film, specialitatea Arta Actorului. Este fondatoarea si directoarea Teatrului Fara Frontiere (1996) in cadrul caruia a predat improvizatie, a jucat si regizat. A interpretat numeroase roluri in teatru, fiind atrasa mai ales de dramaturgia contemporana si remarcindu-se prin rolurile din piesele lui Neil LaBute la Teatrul Act. Din 2003 este lector universitar doctor la UNATC. A predat si in Germania, la Athanor Akademie, scoala condusa de prof. David Esrig.

A facut parte din prima trupa de improvizatie din tara: IMPROSHOW si a jucat in primul spectacol de teatru sport la Sala Rapsodia. Din 2003 preda improvizatie pentru actori profesionisti (UNATC, Teatrul National Tirgu Mures), copii (Teatrul Ion Creanga, Liceul Cosbuc, Scoala Tudor Arghezi, obtinand numeroase premii) si adulti, in cadrul Scolii de Improvizatie TFF sau in cadrul unor workshop-uri adresate corporatiilor. Membru al Juriului la Campionatul National de Improvizatie.

 

copiii

2 gânduri despre „Curs de teatru si improvizatie pentru copii”

 1. Buna ziua,

  Numele meu este Dana Amancei si am inceput sa colaborez cu Asociatia „Ajungem Mari „-Centrul Sf. Maria(numai fetite) de pe Soseaua Chitilei/Str. Minerva, care isi propune sa ajute copiii din aceste centre de plasament sa ii ajute si sa faca tot ce sta in puterile lor si ale voluntarilor sa aiba o viata- cat de cat normala – daca se poate spune asa, astfel incat sa se distanteze cat mai mult de traumele provocate de abandon, abuz emotional sau fizic, neglijare sau altele. Printre multe altele, copiii au nevoie de jocuri, pentru ca invata cel mai bine prin joc. Eu insumi am incercat la ultima inalnire sa construim impreuna povesti, formand fiecare o propozitie, brodand pe fraza anterioara si urmand povestea.

  Ma gandeam daca este posibil sa imi oferiti 2 locuri pentru acesti copii, ptr. fiecare grupa de varsta, gratuit.

  Daca este posibil, bine, daca nu, tot bine.

  Aici- gruprul de pe facebook- https://www.facebook.com/#!/groups/1588601131354792/ https://www.facebook.com/#!/groups/1418627171766788/ https://www.facebook.com/#!/groups/1444132162531988/

  Eu sunt Dana Maria.

  Va multumesc,

  Dana Amancei

  Sunt facuta din pulbere de stele.Stralucesc si aduc optimism si bine în jurul meu. Cand credinta este mai mare ca teama, atunci se intampla miracole.

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Google

Comentezi folosind contul tău Google. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s