anunt, Cursuri

Curs de Arta Actorului, tehnica Sanford Meisner

“Acting can be fun. Don’t let it get around” – Sanford Meisner

In perioada februarie – aprilie Teatrul Fara Frontiere organizeaza un workshop de Arta Actorului, tehnica Sanford Meisner.

Sanford Meisner este considerat “cel mai bine pastrat secret al teatrului” pentru ca, pentru o lunga perioada de timp, acesta a evitat orice forma de publicitate. Cu toate acestea, un numar impresionant de actori au lucrat cu el: Gregory Peck, John Voigt, Diane Keaton sau dupa metoda lui: Naomi Watts, James Gandolfini, Christoph Waltz, Jeff Bridges, John Turturro.

Insa metoda lui Sanford Meisner a castigat in ultimii ani tot mai mult teren fiindca propune o abordare concreta, bine structurata si exhaustiva a artei actoricesti. Prin exercitii specifice, ea obliga actorul sa se raporteze in mod real la circumstante imaginare, sa se bazeze pe simturi, sa fie prezent, sa actioneze si sa reactioneze in functie de situatia data.

smw

Condus de Mihaela Sirbu,  conf.  univ. dr. la catedra de Arta Actorului la Universitatea Nationala de Arta Teatrala si Cinematografica I.L Caragiale, cursul este singurul de acest gen din Romania si este compus din mai multe module, care impreuna se constituie intr-un program intensiv de formare actoriceasca.

Mihaela Sirbu a studiat aceasta metoda in Statele Unite cu Larry Silverberg, fiind certificata de True Acting Institute si Eckerd College, Florida sa predea aceasta tehnica.

Cursul se adreseaza in egala masura studentilor si actorilor cu experienta, oferindu-le acestora o modalitate noua de abordare a Artei Actorului, dar si incepatorilor (celor care doresc o pregatire intensa si rapida in arta actorului).

Iata cateva testimoniale ale actorilor care au participat in decursul timpului la acest workshop:

“Am descoperit exercitii si metode de lucru extrem de precise si concrete in lucrul actorului cu sine.”

“In primul rand m-a ajutat sa fiu mult mai prezent. Sa-mi mut atentia de pe mine pe partener. Sa fiu mai specific, sa nu fiu “in general.”

“Acord mai multa atentie lucrurilor legate de mine insami. Mai mult, am incredere in mine. Acum stiu sa incep! De unde sa incep.”

“Ma bucur ca deja aplic lucrurile invatate aici, care s-au asezat in mine aproape fara sa constientizez.”

Cursul se desfasoara timp de 10 saptamani, lunea, orele 18:00-22:00.

Deadline aplicatie: 25 ianuarie

Pret workshop: 1000 lei

Pentru mai multe informatii: tff@teatrulfarafrontiere.ro; tel: 0727866673

Inscrierile se fac pe baza CV-ului dar si a unui interviu personal care se va desfasura in luna ianuarie.