CV TFF / CV PROFESORI

Mini CV-  TFF

Compania Teatrul Fără Frontiere s-a născut în 1996, la iniţiativa Mihaelei Sîrbu, fiind una dintre primele companii de teatru independent din România. Teatrul Fără Frontiere mizează pe: tineri creatori; teme actuale ale societăţii; texte noi, incitante, ale celor mai buni dramaturgi contemporani; modalitati artistice neconvenţionale. Din 2007  TFF organizează cursuri, ateliere şi workshopuri dedicate atât actorilor, prin programul MASTERCLASS, cât şi neprofesionistilor, în cadrul ŞCOLII DE IMPROVIZAŢIE.

Pentru a vizualiza un profil mai am amplu al TFF: http://www.teatrulfarafrontiere.ro

CV-uri PROFESORI:

MIHAELA SIRBU este actriţă de teatru şi film, conf.univ.dr. la Catedra de Arta Actorului a U.N.A.T.C. şi fondatoarea Teatrului Fără Frontiere şi a primelor cursuri de improvizaţie din România (Şcoala de Improvizaţie).
A interpretat numeroase roluri în teatru, fiind atrasă mai ales de dramaturgia contemporană  şi remarcîndu-se prin rolurile din piesele lui Neil LaBute la Teatrul Act.
A jucat rolul principal feminin în filmele “Tatăl Fantomă” de Lucian Georgescu, alături de Marcel Iureş şi “Toată lumea din familia noastră” de Radu Jude, rol pentru care a obţinut Premiul Gopo şi premiul UCIN în 2013 precum şi premiul de interpretare la Festivalul „Entrevues” de la Belfort, Franţa, în 2012. În 2014 a fost din nou nominalizată la Premiul Gopo pentru rolul „Magda” din filmul „Cînd se lasă seara peste Bucureşti sau Metabolism”, în regia lui Corneliu Porumboiu.
Este membru fondator al primei trupe de improvizaţie din România (2003).
Tot din 2003 preda improvizaţie pentru actori profesionişti (UNATC, Teatrul Naţional Tîrgu  Mureş, Teatrul Municipal Baia Mare) dar şi copii (Teatrul Ion Creangă, Liceul Coşbuc,  Şcoala  Tudor Arghezi, obţinând numeroase premii).
Începînd cu 2004, realizînd impactul formator asupra adulţilor,  începe să predea improvizaţie în cadrul unor workshop-uri şi sesiuni de team-building adresate corporaţiilor sau altor  organizaţii, apoi în 2007 fondează Şcoala de Improvizaţie, ale cărei cursuri au fost urmate până acum de peste de 3000 de adulţi şi copii. Membru al Juriului la cele doua Campionate Naţionale de Improvizaţie 2008 si 2014, a Festivalului Internaţional de Film de Dragoste, Mons, Belgia, şi a Festivalului Naţional de Teatru Independent, în 2013. În 2010 a participat la un workshop susţinut de Keith Johnstone, “părintele improvizaţiei”, la Berlin.

ARABELA NEAZI este din 2000 actriţa la Teatrul Evreiesc de Stat Bucureşti. Are numeroase colaborări media: tv, radio, publicitate, dublaje. Isi incepe activitatea pedagogica in 1998, lucrand cu: Fundatia ”Sigma Art”, Compania de Artisti „Dorian’s Art”, Teatrul Fara Frontiere. Colaborareaza cu Teatrul Act la spectacole pentru si cu copii ai străzii (O.U. Concordia).

Participa la workshop-uri internaţionale pentru insusirea metodei „Augusto Boal – Teatru Forum” tinute in Marea Britanie, Portugalia, Yugoslavia, Bulgaria. De-a lungul anilor primeste numeroase premii la Festivalul Naţional de Teatru pentru Elevi „George Constantin” (Marele premiu, premiul pentru cel mai bun spectacol, premiul pentru regie, costume etc.).

BOGDAN NECHIFOR este actor, absolvent al UNATC  “IL Caragiale”. Este acreditat CNFPA ca formator, a participat la numeroase cursuri si workshop-uri:

2008  – Stagiu de pregatire si performance de Teatru Labirint (Milano, Italia);

– stagiu de pregătire şi creaţie circ si teatru (Phalsbourg, Franţa).

2009 – stagiu de pregatire teatrala, arte participative (Llandundo, Tara Galilor);

– workshop condus de Graham Dixon la Michael Chekhov Studio (Londra, UK).

2010 – workshop de metode educative non formale (Ogre, Letonia).

2011 – masterclass de clown si melodrama cu Quinn Bauriedel(SUA)

Printre premiile obtinute in urma activitatii artistice, se numara: premiul special al juriului pentru spectacolul „American Buffalo” în cadrul Galei Absolvenților UNATC,  premiul pentru Cel mai bun actor la Festivalul de Teatru din Piatra Neamt (2010), premiul Stefan Iordache  in cadrul Galei Premiilor Diallog, premiul pentru cel mai bun actor in rol principal in cadrul Galei Absolventilor – Masterat UNATC (2012).

In prezent este trainer in cursuri de improvizatie teatrala – Scoala de Improvizatie a companiei Teatrul Fara Frontiere si trainer de Teatru Labirint in cadrul Laboratorului de Educatie Nonformala si in cadrul Seminarului de metode educative non-formale – Risk and Lifestyle – Luxemburg.

4 thoughts on “CV TFF / CV PROFESORI”